Ing. Zdenka Brzobohatá

tel.: +420 543 247 975

tel.: +420 543 242 497

e-mail: brzo@brzo.cz

http://www.brzo.cz

Zobrazit menu

Zpět na seznam informací

Princip systému e-Neschopenky

Dne 21. 11. 2019 proběhl seminář na téma Mzdová a personální agenda v příkladech, novinky pro rok 2020. Ing. Tomáš Smutný pro Vás z tohoto semináře vybral: 

Nejzásadnější změnou, která nás čeká od ledna 2020 je bezesporu e-neschopenka. Plná digitalizace přenosu informací týkající se dočasné pracovní neschopnosti ze strany ČSSZ i zaměstnavatelů. 

Elektronická neschopenka (dále jen „e-Neschopenka") se bude povinně používat od 1. ledna 2020. Systém e-Neschopenky upravuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění ve znění zákona č. 259/2017 Sb. a zákona č. 164/2019 Sb. (dále jen „zákon o nemocenském pojištění").

 

Princip systému e-Neschopenky spočívá v tom, že:

 

  • dosavadního pětidílného tiskopisu „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti" zůstává v písemné podobě pouze II. díl „Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce", který předá ošetřující lékař pojištěnci, kterého uznal dočasně práce neschopným (dále jen „DPN").
  • všechny údaje, které dosud na dosavadních tiskopisech sděluje ošetřující lékař OSSZ a zaměstnavateli, bude sdělovat pouze ČSSZ prostřednictvím e-Portálu ČSSZ.
  • zaměstnavatel bude získávat údaje o DPN svých zaměstnanců z e-Portálu způsobem, který si zvolí; některé údaje bude získávat i od zaměstnance, který byl uznán DPN
  • zaměstnavatel zasílá OSSZ tiskopis „Příloha k žádosti o nemocenské" pouze elektronicky. Cílem zavedení e-Neschopenky je snížit administrativu spojenou s DPN jak u ošetřujících lékařů, tak u OSSZ a i u zaměstnavatelů. Zavedením e-Neschopenky bude v plném rozsahu vyhověno požadavku zaměstnavatelů na co nejrychlejší získání informací o vzniku DPN u svých zaměstnanců, kdy jsou povinni vyplácet jim náhradu mzdy v období prvních 14 dní trvání DPN již od prvního dne trvání DPN. 

 

  • Pokud Vás zajímají aktuální informace, novinky a změny ve mzdové a personální agendě, tak právě pro Vás jsou připraveny naše semináře ZDE.

 

  • Komplexní přehled našich školení naleznete ZDE.

 

 

Datum vložení: 25. 11. 2019
Vložila: Alena Šlaisová, BRZO vzdělávací centrum
Zdroj: Materiál zpracovaný lektorem Ing. T. Smutným